Qorxmaz, igid, hərəsi bir qəhrəman olan amazonlar döyüşçü qadınlar olublar. Onlar çox yaxşı at çapar, qılıncla əla döyüşər, ox, balta və metal nizələr atardılar. Qızlar üç düşmən əsgərini öldürməsələr, evlənə bilməzlərmiş. Uşaq vaxtı onların sağ döşlərini burur, yandırır və ya mis bir alətlə dağlayarlarmış ki, inkişafdan qalsın, bədənin bütün gücü sağ qola və çiyinə keçsin, qılınc vuranda, mizraq, ox və nizə atanda maneçilik eləməsin.
Özgür ve söz sahibi olan amazonlar o kəslərdir ki, aralarında kişi olmadan kraliça ilə idarə olunurmuşlar. Onlar bütün vaxtlarını özlərinə sərf edər, yer şumlayar, əkib-becərər, mal-qaraya, xüsusilə atlara qulluq edər, savaş məşqləri aparar, gənc qızları döyüşçü kimi yetişdirmək kimi mühüm işlərlə məşğul olarlarmış.
Tarixə səs salmış bu döyüşkən qadınlar haqqında çoxlu əfsanə və rəvayətlər dolaşmaqdadır. Amma nəzərə alaq ki, həmin əfsanə və rəvayətlərdə “çəyirdək qədər də olsa, tarixi gerçəklik olub”. Artıq yeni tədqiqatların işığında uzun illər əfsanə hesab edilən amazonların tarixi həqiqətə çevrildiyini deyə bilərik. Dünyanın müxtəlif yerlərində, o cümlədən Azərbaycanın Naxçıvan şəhərindəki Tunc dövrünə aid məzarlıqda və digər ərazilərdə aparılan son arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində silahları ilə bir yerdə dəfn edilmiş qadınların qalıqlarının olduğu qəbirlərin tapılması mif və əfsanələrinin arxasında həqiqətin olduğunu göstərir. Amerikalı arxeoloq J.D.Kimball da özünün "Savaşçı kadınlar amazonlar" kitabında amazonların bir əfsanə olmadıqlarını, türk boyları içərisində yaşadıqlarını sübut etmişdir. Ümumiyyətlə, son araşdırmalarda amazonların gerçək tarix olması öz elmi təsdiqini tapmışdır.
Amma onların həqiqi vətənlərini axtaran tarixçilər hələ də ortaq nəticəyə gələ bilməyiblər. Çünki A.Qarabağlının yazdığı kimi “Əslində “amazonlar məmləkəti”, “sənəmlər səltənəti” müxtəlif zaman kəsiyində dünyanın müxtəlif regionlarında mövcud olmuşdur”. Lakin məlumatların əksəriyyətinin ilkin ünvanı Qafqaz, o cümlədən Azərbaycan olaraq qalır. Onlar aborigen olmayıblar. Amazonlar Azərbaycana İskit-Sak tayfalarının axını zamanı gəliblər. Sarmatlar onların əcdadı sayılır.
Amazonların Azərbaycanda yaşamaları haqqında əsas məlumatları isə qədim yunan tarixçisi, coğrafiyaçısı və filosofu Strabon özünün "Coğrafiya" əsərində verib. O yazırdı ki, “Albaniyanın yuxarı dağlarında amazonlar yaşayırlar...Bu yerlərlə yaxşı tanış olan başqa yazıçılar, onların içərisində Skepsiyalı Metrodor və Qipsikart iddia edirlər ki, amazonlar Qafqaz dağlarının Keravn adlanan şimal ətəklərində qarqarlarla qonşuluqda yaşayırlar”. Digər yunan tarixçisi Plutarx da vaxtilə ölkəmizdə amazonların varlığından xəbər verirdi. Pausanias isə demişdir ki, “Pompeyin Alazan sahillərində albanlarla döyüşündə alban qadınları kişilərlə bərabər savaşırdılar. Bunlar amazonlar idi”. Erməni tarixçisi S.T.Yeremyan da qeyd edirdi ki, amazonların ölkəsi Azərbaycandır.
Azərbaycan tarixçilərinə görə, amazonlar ölkəmizin şimal-qərb və cənub-qərb ərazilərində məskunlaşıblarmış.
Tarixi mənbələr və folklor materialları göstərir ki, XX əsrin sonlarına kimi yüksək ucqarlarda mövqe tutan bəzi kəndlərimizdə nənələr qız nəvələrinə layla çalarkən belə oxuyurmuşlar: “sən mənim amazonumsan, mənim amazonum”. (Bax: N.Atəşi: “Qafqaz amazonları”, Berlin-2011, səh:34-35). Dilçi alim M.Adilova görə, dilimizdə qoçaq qadın anlamında hələ də işlənən “Ərəbzəngi” ifadəsi də amazon sözünün xalq dilində təhrif edilmiş variantıdır. Hətta Novruz bayramı da amazonlarla əlaqələndirilir.
Tarix elmləri doktoru, Berlində N.Gəncəvi adına Azərbaycan Mədəniyyət İnstitutunun direktoru, 25 ildən artıqdır amazonların tədqiqi ilə məşğul olan, “Azərbaycanın hərb tarxində qadınların rolu” adlı dissertasiyanın müəllifi, elmi nəticələrinin böyük bir hissəsi Avropanın və Qafqazın bir çox nüfuzlu dərgilərində nəşr olunmuş, həmçinin “Qafqaz amazonları” (2011, Berlin) və “Azərbaycanın Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinin materialları Avropa muzeylərində. (Son Tunc- Erkən Dəmir Dövrü)” "Elm və təhsil", Bakı, 2015) əsərlərinin müəllifi, yer üzündə ən qədim savaşçı qadın məzarının Naxçıvandan tapıldığını bütün dünyaya sübut etmiş, həm də şairə kimi tanıdığımız Nuridə Atəşi türk araşdırmaçısı və tarixçisi Osman Kurta istinadən yazır ki, “amazonlar...iskitlərlə qarşılaşdıqları zaman iskitlər onları Alizan, daha sonra “anazan” deyə çağırırmışlar. Deməli, amazonlar özlərini təqdim etdikləri zaman Alazan adlandırırmışlar. Bu da onların qafqazlı, Qafqazdan gəlmə olduqlarını tarixlərdən silə bilməyib, amma adları sonralar təhrif edilib. Belə ki, amazon adı da elə Alazan (Kürün ən böyük sol qoludur, digər adı Qanıxdır) adından yaranmış, sonralar yunanlar bu adı amazon etmişlər. (Yunanca bu sözün mənası a-amazos, yəni "döşsüz" deməkdir-İ.V.) Amazonlara sonralar bir çoxları, xüsusən yunanlar sahib çıxmağa çalışsalar da, onların izi yalnız Azərbaycan ərazisində dünyaya sübut edilə biləcək qədər qorunub saxlanılmışdır”. (Bax: N.Atəşi: “Azərbaycan – dünyada və Avropada nüfuzu artan Amazon Yurdu”, “525-ci qəzet”, 17 oktyabr 2009-cu il, səh:25) Təsadüfi deyil ki, tarixi mənbələrdə “Azərbaycanın Albaniya, Atropatena ilə yanaşı, Amazoniya” adlandırılması da qeyd edilmişdir. (Bax: F.Ağasıoğlu: “İslamöncəsi Türk tarixi. (Doqquz Bitik). V Bitik: Mifologiyada tarix”. İstanbul-2019, səh: 269).
Bizcə, amazon adı başlanğıcda Azərbaycanla bağlı yaransa da, sonralar bütün dünyada qorxmaz, igid və döyüşkən qadınlara verilən ümumi bir ada çevrilmiş, digər qəbilə, tayfa və xalqlarda da belə qadınlara amazonlar deməyə başlamışlar.
İndi gələk mətləb üstünə. Bəs “Azərbaycanın İsveçrəsi” adlanan, bir zamanlar Albaniyanın qədim paytaxtı olan Qəbələnin qonşuluğunda yerləşən Oğuzun (keçmiş Vartaşenin) ərazisində də amazonların – döyüşçü qadınların izlərinə təsadüf olunurmu?
Tarix elmləri doktoru N.Atəşi Azərbaycanda aşkar edilmiş arxeoloji tapıntılara istinadən AMEA-nın keçmiş prezidenti M.Kərimova müraciətində göstərir ki, “Qafqaz Albaniyasının qədim torpaqları - Dərbənd, Qəbələ, Oğuz, Qax, xüsusi ilə Qarabağ bölgəsi amazonların yaşamış olduqları doğma torpaqlardır”. (Bax: https://apa.az/social/-169148)
Bu ifadələrdən belə məlum olur ki, nüfuzlu tədqiqatçı Oğuzu da “amazonların yaşamış olduğu doğma torpaqlar”dan hesab edir. Bunu Oğuzda son Tunc və Erkən dəmir dövrünə aid arxeoloji abidələr arasında silahlı qadın qəbirlərinin tapılması faktları da sübut edir. Azərbaycanda arxeologiyanın banilərindən hesab edilən Saleh Qazıyev vaxtı ilə rayonun Vardanlı (indiki Kərimli) və Qarabaldır kəndlərinin cənubunda silahlı qadın məzarları aşkar etmişdir. O, arxeoloji materiallara əsaslanaraq bu qadınların döyüşlərdə iştirak etdiyinin faktlarla təsdiqləndiyini bildirmişdir.
Həmin qəbirlər işərisində Vardanlı (Kərimli) 5 saylı silahlı qadın qəbri xüsusi yer tutur. Həmin məzarın qadına aid olduğunu antropoloq R.Qasımova da təsdiq etmişdir. 1956-cı ildə aşkar olunmuş bu qəbri S.Qazıyev döyüşçü qadın məzarı adlandırmışdır. Skelet 0,8 m dərinlikdə, başı şərqə, ayaqları qərbə olub, bükülü şəkildə, sağ böyrü üstdə yatmışdı. Skeletin kəlləsinin arxa hissəsində isə tuncdan xəncər aşkar olunmuşdur. (Bax: Qazıyev S.M. “Vardanlı arxeoloji qazıntılarının hesabatı” (1956-cı il)/Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Xəbərləri. İctimai elmlər seriyası, 1960, № 4, s. 25-52.)
Strabonun amazon qadınlarının məskəni "Albaniyadan yuxarıdakı dağlardır" ifadəsinə istinadən rayon ərazisində dəniz səviyyəsindən 1150 və 1160 metr yüksəkdə olan Baş Daşağıl və Filfilli kəndlərinin şimalındakı indiyə kimi tədqiq olunmamış qədim qəbiristanlıqlarda amazon qəbirlərinin olması da söylənilir. (Bu qəbirlərin tədqiqi çox sirləri aça bilər.).
Həmin abidələr qadınların, o cümlədən alban qadınlarının hərb tarixindəki yerinin aydınlaşdırılması baxımından da olduqca əhəmiyyətlidir. Onların igidliyini, qormazlığını və döyüş qaydalarını yaxşı bildiklərini tarixi faktlar da sübut edir. Roma tarixçilərinin söylədiklərinə görə, e.ə. 65-ci ildə Pompeyin başçılığı ilə romalıların albanlara qarşı savaşında albanların tərəfində həm də qadınlar iştirak edirmişlər. Əsir götürülmüş alban döyüşçüləri arasında çoxlu yaralı qadın da var imiş. Alban qadınlarının igidliyi romalıları heyran etmişdi. Məhz bu qadınların cəsurluğu romalılar arasında Qafqaz Albaniyasının şimalındakı dağlarda döyüşkən amazon tayfalarının yaşaması barədə əfsanələrin yaranmasına səbəb olmuşdur. Vaxtı ilə makedoniyalı İsgəndər anasına ünvanladığı məktubda yazmışdı ki, "...amazonlar gözəlliyi və sağlamlığı, zəkası və hazırcavablığı ilə bütün qadınlardan xeyli üstündürlər..." (Каллисфен. Kallisthenes von Olynth III, 27).
Nuridə xanım Atəşi Azərbaycandakı Qız qalalarını, o cümlədən Oğuzun Xaçmaz kəndinin şimal-qərbində, Ərmənət kəndinin şimalında, Qaladağın zirvəsində yerləşən Qız qalasını (Biz Vardanlı (Kərimli) kəndinin cənubundakı Qız qalası ərazisini və Baş Daşağıl kəndinin yüksəkliklərində mövqe tutan “Qızlar yaylağı”nı da bura əlavə edərdik–İ.V.) və Kərimli, Qarabaldır kəndlərinin cənubunda aparılan qazıntılarda tapılmış daş (gil) qadın fiqurlarını da amazonlardan nişanə hesab edir. O, “Qafqaz amazonları” kitabının 50-ci səhəfəsində yazır: “...Çaydan çiynimdə səhənglə su daşıyırdım. Dolu səhəngin ağırlığından şikayət edərkən atam mənə Qız qalasını (Xaçmaz kəndinin şimal-qərbindəki –İ.V.) göstərərək deyərdi: “Bax, sənin ulu nənələrin olan igid savaşçı qadınlar o qalada yaşamış və illər uzunu savaşmışlar. Səndə onlar kimi igid, qüvvətli olmalısan!”
Oğuzdan çox da uzaq olmayan Zaqatala rayonunun Çardaxlar kəndi ərazisində dağ üstündə yerləşən, el arasında Pəri qalası kimi məşhur olan qala barədə söylənilən əfsanə də Nuridə xanımın Qız qalaları ilə bağlı ehtimalına haqq qazandırır. (Onu da qeyd edək ki, hələ keçən əsrdə Azərbaycanın dünya şöhrətli yazarı Qurban Səid “Qafqaz (dağları, xalqları və tarixi)” əsərinin “Zaqatala” fəslində “Zaqatalanın böyük möcüzəsi” adlandırdığı amazon tayfalarından bəhs etmişdi.)
Metrodor Skepsiyalı və Hipsikrat, həmçinin bu yerlərlə tanış olanlar məlumat veriblər ki, amazonlar Qafqaz dağlarının şimal ətəklərində qarqarlarla qonşuluqda yaşayıblar. Biz Oğuzun ərazisində amazonların izlərinin olduğunu bildik, bəs burada onlarla qonşu olmuş qarqarların izlərinə də təsadüf olunurmu?
Tədqiqatçılar göstərirlər ki, albanlardan sonra Azərbaycanda geniş ərazilərdə məskunlaşmış əsas tayfalardan biri olub qarqarlar. Onların əsasən Qarabağ ərazisində yaşadıqları söylənilir. Lakin tədqiqatçı Kamilla Trever qarqarların e.ə. III əsrdə Qafqaz dağlarında məskunlaşdığını, sonra dağlardan Qarabağ düzünə yayıldığını göstərir. Tədqiqatçılar M.Zehtabi və M.Ismayılov da qarqarların miladdan qabaq IV-II yüzilliklərdə Qafqaz dağlarının ətəklərində məskunlaşdığını qeyd edirlər. Q.Cavadov haqlı olaraq yazır ki, “Tarixən Qafqaz diyarında dağlıların düzənliyə köçürülməsi sübut olunmuşdur, düzənlərdə yaşayanların isə dağ yerlərinə köçürülməsi aktı məlum deyildir”.
K.Trever qarqarları həm də Qafqaz Albaniyasında ən geniş yayılmış küp qəbirləri mədəniyyətinin sahiblərindən hesab edir. Bəlkə də, elə buna görədir ki, 2024-cü ildə daşqın nəticəsində Oğuz rayondakı Qalaçayın sol sahilində üzə çıxan daş və küp qəbirlərin qarqarlara aid olduğu deyilir. (Təəssf ki, bu qəbirlər də tədqiq olunmayıb)
Tədqiqatçılar Qafqaz Albaniyasının şimal-qərbində də qarqarların yaşadıqlarını göstərirlər. Oğuz rayonunun qərb qonşusu Şəkinin “Qarqarlar ölkəsi” (V.Areveltsinin əlyazmaları-XIII əsr) adlandırılması, şərq qonşusu Qəbələdə Qarqar etnonimini əks etdirən “Qaraqar” (Xarxar) xarabalığının olması, Oğuzun özündə isə V əsrdə erməni cöğrafiyaçılarının əsərlərində də adı çəkilən “Xalxal” toponiminin (kənd) və hidroniminin (kəndin yaxınlığından Xalxal adlı çay da axır) mövcudluğu qarqarların bu ərazilərdə yaşamasından xəbər verir. Filologiya elmləri doktoru, professor H.Mirzəyev göstərir ki, dil və tarixi faktlara əsasən demək olar ki, nəinki XarXar (Qaraqar), hətta Xalxal toponimi də mənşə etibarı ilə qarqar etnonimi ilə bu və ya digər cəhətdən, az və ya çox dərəcədə bağlıdır. Coğrafiya elmləri doktoru, professor N.Məmmədov da Xarxar və Xalxal sözlərinin qarqar sözünün fonetik variantları hesab edir. (Bax: K.Səmədova: “Qərbi Azərbaycan etnotoponimlərinin arealları”, Bakı, “Nurlan”-2008, səh:75-77). Fikrimizcə, mənbəyini Malqamut dağının cənub yamacından (2700 m. yüksəklikdən) alan, Filfilli kəndinin yaxınlığından keçən Qalaçay, həmin kəndin şərqindəki Qoşunqar dağının və Ərmənət kəndinin şimalındakı Qaladağın, Kərimli kəndinin cənubundakı Karqaya ərazisinin adları da qarqar sözünün fonetik variantları ola bilər. Şair tədqiqatçı, “Oğuzda Avestanın izləri” əsərinin müəllifi Y.Rza isə Oğuzun Muxas kəndinin şimalındakı Qərovuz kənd xarabalığının da qarqarlarla bağlı olduğunu ehtimal edir. Deməli, Oğuzun ərazisində qarqarların da izləri var və onlar burada yaşamış amazonlarla həqiqətən qonşu olublar! Bu qonşuluq isə amazonların Oğuz ərazisində də yaşadıqlarının daha bir sübutudur.
Miladdan öncə V yüzillikdə yaşamış məşhur tarixçi Heredot amazonların İskit (Sak, Saka) dilində danışdığını, sicilyalı Diodorus isə onların iskitli olduğunu göstərirdi. (Antik iskit mumiyalarından alınan DNA testlərinə görə iskitlər türklərdir). Amerikalı arxeoloq J.D.Kimball da DNA testlərinə istinadən amazonların türk mənşəli olduqlarını sübut etmişdir. (Bax: https://www.sabah.com.tr/aktuel/2013/02/16/amazonlarin-turk-oldugu-nasil-ortaya-cikti).
Uzun müddət Qafqazdilli sayılmış qarqarlar da türk mənşəlidirlər. Bunu qarqar/karkar kimi səslənən çox sayda adların türk xalqlarına mənsub olması və bu ərazilərin əsas əhalisinin türklərdən ibarət olduğu da sübut edir. Bəli, qarqarlar türk mənşəlidirlər və qıpçaq-qarqar dilində danışıblar. (Bax: C.M.Qaraşarlı: “Egey-aralıq dənizləri regionunun və Qafqaz Albaniyasının onomastikasında ümumi elementlər”, BDU-nun xəbərləri (Humanitar elmlər seriyası), 2007, №1, səh:5) Bunu türk alimi Ə.Qanoqçu da təsdiq edir.
Deməli, bu qonşu xalqlar hər ikisi də türksoylu olublar. Çox güman ki, onlar öz aralarında Albaniyada dövlət dili funksiyasını ifa edən qıpçaq-qarqar dilində anlaşmışlar.
Beləliklə, yuxarıda göstərilənlərə və Strabonun təsvir etdiyi coğrafi mövqe ilə Oğuzun coğrafi mövqeyinin oxşarlığına əsasən Oğuz rayonunun ərazisində də bir zamanlar igid və qoçaq qadınların – amazonların yaşadıqlarını əminliklə söyləmək olar.
Bizcə, bu gün amazonlar haqqında neqativ fikirlər səsləndirmək, onları tariximizdən silməyə çalışmaq, amazon tədqiqatçılarının əsərlərinə kölgə salmaq heç də doğru deyil. İndi amazonluq dünya rəssamlıq, incəsənət, ədəbiyyat və tarixində igidlik, şücaət, qəhrəmanlıq simvolu olaraq tanınmaqda, qəbul edilməkdədir. Biz də bunu belə qəbul edərək dünyanın ən qədim qəhrəman qadınlarının məhz bizim torpaqlarımızda yetişmiş olduğunu dünyaya sübut etsək, ölkəmiz də, mədəniyyətimiz də, tariximiz də daha çox qazanmazmı?!
Amazonlarla qarqarların aralarındakı intim münasibətlərə gəldikdə isə bu, tamamilə başqa bir söhbətin mövzusudur.
İmran Verdiyev,
Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi.
“Mən 35 ildir, bu ünvanda yaşayıram. Evimizin çıxarış sənədi var. “Melissa Park” şirkəti ilə heç bir razılığımız olmayıb. Qonşularımız ilə danışıblar, onlara söküntüyə görə istədikləri qədər ödəniş ediblər. Bizə də müraciət edəcəklərini gözləmişik, lakin heç bir danışıq olmayıb”.
TEREF xəbər verir ki, bu fikirləri Oxu.az-a açıqlamasında Yasamal rayonu, Alatava qəsəbəsində tikinti işi aparan şirkətin qanunsuz dağıtdığı evin sahibəsi Elarə Hacıyeva deyib.
O, fikirlərinə belə davam edib:
“2024-cü il dekabrın 24-də üzərində oğlumun - yəni ev sahibinin adı, içində isə Məlahət Hacıyevanın adı qeyd edilmiş bildiriş məktubu almışıq. Orada bizim evə 173 min manat qiymət, evi boşaltmağımız üçün də 10 gün vaxt verilib. Oğlum həmin gün məktubu təkzib edərək geri göndərib və şirkət nümayəndəsi Tural Vəliyevlə danışıb. O da oğluma bildirib ki, bu, formal məktubdur, alınan bütün evlərin sahiblərinə göndərilib, danışıqlar davam edəcək”.
E.Hacıyeva vurğulayıb ki, problemlər bundan sonra başlayıb:
“Həmin gündən evin hər yanında ağır texnika ilə işləyir, evə təzyiq göstərirlər. 3 yaşında nəvəm stolun altında yaşayır. Evdə 5-6 ballıq zəlzələ hiss edirik. Hər ailə üzvümüz evdə zəlzələ çantası saxlayır”.
O deyib ki, dünən saat 17:30-da üzündə maska olan şəxs evin yaxınlığında ekskavator saxlayıb:
“Adam maska geyinmişdi. Oğluma tapşırdım ki, nəvəmi evdən çıxarsın. Biz dörd qadın və oğlum gecəni yatmadıq. Gecə saat 4-də işığımızı kəsdilər. Həyətə çıxıb baxdıq ki, kanalizasiya xəttini də dağıdıblar. Həmin vaxt Prezident Administrasiyasına, “Azərişıq” ASC-yə, Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət etdik. Kameraları deaktiv etmişdilər”.
Qadın əlavə edib ki, evin uçurulması bu gün 10:30-da baş verib:
“Səsə baxdım ki, ekskavator sürən maskalı oğlan və bir də nəzarətçi dayanmışdı. Sonra anidən səs qopdu. Mən qışqırdım ki, evdəyik, amma uçurdular. Hadisə zamanı onkoloji xəstə olan bacımın qoluna daş düşdü, mənim isə şüşə qolumu kəsdi.
Aşağı düşüb ekskavatorun qarşısında dayanıb dedim, etmə, mən sənin anan yaşındayam. Ekskavatorun çömçəsini başımın üstündə saxladı, sonra geri çəkib sürətlə uzaqlaşdı”.
"Dələduzluğu bankların özləri edir..." "DİA-AZ" xəbər verir ki, konkret olaraq Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ilə bağlı bu ittihamı səsləndirən jurnalist Zümrüd Məmmədova konkret faktı da açıqlayıb.
Jurnalist yazır: "60 yaşlı qadın Cəvahir Əhmədova banka yaxınlaşıb rayondan ona gələn pulu almaq üçün kömək istəyib. Oranın əməkaşı ona bir kart verib. Deyib bunu götür... bura atsınlar. O da kartı gətirib evə, istifadə də etməyib. Heç kartdan anlayışı da yoxdur.
Xoş günlərin birində bankdan ona xəbər gəlib ki, 3700 manata yaxın borcun var və onu da yönəldiblər yetimin pensiya kartına. Araşdıranda məlum oldu ki qadın kartdan pul çəkməyib. Pul "Nizami Mall"un qarşısındakı bankomatdan çəkilib. Polisə şikayət verdik. Yazdı ki məhkəməyə ver, məhkəmə də dedi polisə. Bu ara ABB bank qadının aldığı 300 manat pensiyasını qəpiyinə kimi tutdu.
Yazıq küçədən butulka yığıb dolanır.
Hal hazırda iş Nəsimi Pİ- dədir. Müstəntiqə deyirik, bank versin görüntüləri. Deyir, Bank vermir. Əcəb işdir! Müstəntiq mıxa nala vurur. Hiss edirik ki müstəntiq Anar Aydəmirov qərar vermək gücündə deyil. Polis İdarəsi ABB Bankın qabağında gücsüzdür.
Maləsəf... yaxın gündə qadın intihar edəcəyini söyləyib. Hələ ki...."
İstanbulun Beykoz rayon prokurorluğu 2009-cu ildə "Miss Globe Türkiye" seçilən model Banu Öztürkə qarşı Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanı təhqir etdiyi iddiası ilə istintaq başladıb.
Yeniavaz.com NTV kanalına istinadən xəbər verir ki, istintaq çərçivəsində saxlanılan Öztürk polis bölməsinə aparılıb.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanı və dövlət rəsmilərini təhqir etdiyi iddia edilən keçmiş model Beykoz Prokurorluğunun göstərişi ilə saxlanılıb.
Polislər evinə gələndə kamera qeydini açan Öztürk, aşağıdakı ifadələri işlədib: "Məni həbs etmək üçün qapımı sındıracaqlar. Prezidentə təhqir etdiyim üçün oruc vaxtı qapıma gəlib məni aparmağa çalışırlar".
Qeyd edək ki, Banu Öztürk 7 mart 1985-ci ildə anadan olub. Florida Beynəlxalq Universitetində təhsil aldıqdan sonra ABŞ-də teatr, musiqi və rəqs sahələrində təhsilini davam etdirib. 2009-cu ildə "Miss Globe Türkiye" kraliçası seçilən Öztürk, aktyorluq karyerasında "Avrupa Yakası", "Adanalı", "Derman", "Geniş Ailə", "Şen Yuva" və "Güzel Çirkin" kimi məşhur seriallarda rol alıb.
2014-cü ildə iş adamı İsmail Akay ilə ailə quran Öztürkün bu evlilikdən bir oğlu var. Cütlük 2017-ci ildə boşanıb. Maddi çətinliklər səbəbindən Öztürk bir müddət qadın sığınacağında yaşayıb.
Danimarka Müdafiə Nazirliyi 2026-cı ildən etibarən qadınların məcburi hərbi xidmətə cəlb olunacağını açıqlayıb.
TEREF xəbər verir ki, bununla bağlı xarici KİV məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Danimarka ilk dəfə olaraq qadınları məcburi hərbi xidmətə cəlb etmək və hərbi xidmət müddətini uzatmaq planlarını açıqlayıb.
Hazırda 4 ay olan hərbi xidmət müddəti kişilər və qadınlar üçün 11 aya qaldırılacaq. Norveç və Danimarka İsveçdən sonra bunu edən üçüncü Avropa ölkəsi olacaq.
Ötən il hərbi xidmətə gedən 4700 nəfərin təxminən dörddə biri qadınlardır.
Qeyd edək ki, Danimarkada hərbi xidmət qadınlar üçün könüllü, 18 yaşından yuxarı kişilər üçün isə məcburidir.
“Qafqazinfo”
“Neçə gündür Ağcabədidə 13 yaşlı qızın 24 yaşlı pedofildən dünyaya uşaq gətirməsi gündəmi zəbt edib”.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bunu “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyinin sədri Kəmalə Ağazadə feysbuk hesabında yazıb.
Onun sözlərinə görə, həmin şəxs məhkəmənin hökmü ilə Cinayət Məcəlləsinin 152.4.1 maddəsinə uyğun olaraq 6 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası Cinayət Məcəlləsinin 70-ci maddəsinə əsasən 1 il sınaq müddəti ilə şərti hesab edilərək Bakı İstintaq Təcridxanasında həbsdən azad edilib.
K.Ağazadə bildirib ki, indi 24 yaşlı oğlan həmin azyaşlı ilə bir evdə yaşayır və qızın 18 yaşı olanda nikah kəsəcəyini gözləyir:
“Ağcabədi Rayon İcra Hakimiyyəti guya nəzarətə götürüb. Azyaşlının ailəsi qızdan imtina edib”.
DİN-in mətbuat xidmətindən “Qafqazinfo”ya verilən məlumata görə, Ağcabədi rayonunda 2010-cu il təvəllüdlü G.M-in valideynləri Rayon Polis Şöbəsinə dəvət olunaraq onlarla profilaktiki söhbət aparılıb. O, profilaktik uçota alınmaqla, valideynlərinin himayəsinə təhvil verilib.
Azərbaycanın ən varlı qadınları arasında tanınmış biznesmenlər, bank sahibləri və digər sahələrdə uğurlar qazanan şəxslər yer alır. Onlar öz sərvətləri ilə ölkə iqtisadiyyatına mühüm təsir göstərən və nümunəvi iş qadınları kimi tanınırlar.
TEREF bildirir ki, Yenisabah.az onları araşdırıb:
Zərifə Həmzəyeva – "Premium Bank" ASC-nin əsas səhmdarıdır və bankın səhmlərinin 84,5%-nə sahibdir. Həmçinin "Gazelli Group" MMC-nin təsisçisidir. Zərifə Həmzəyeva, 130,6 milyon manatlıq sərvəti ilə Azərbaycanın ən varlı qadınları siyahısında yer alır.
Nigar Mehdiyeva – "Bank BTB" ASC-nin əsas səhmdarıdır və bankdakı payı 74,9%-dir. Bu, 49,8 milyon manatlıq sərvətə bərabərdir.
Yeganə Şirinova – "Günay Bank" və "Günay Sığorta" şirkətlərində pay sahibidir. Ümumi sərvəti 31,2 milyon manatdır.
Validə Abbasova – "Rabitəbank" ASC-də 30%-lik paya sahibdir və bu, 30,4 milyon manatlıq sərvət deməkdir.
Vəfa Vəliyeva – "Muğanbank"da 11,5 milyon manatlıq paya sahibdir.
Fəridə Mehdiyeva – "Muğanbank"da 10,8 milyon manatlıq paya sahibdir.
Dilarə Nuruyeva – "Rabitəbank"da 9,2 milyon manatlıq paya sahibdir.
Cəmilə və Məlahət Əsgərovalar – Hər biri "İpək Yolu" sığorta şirkətində 38,7% paya sahibdir və hər biri 5,7 milyon manatlıq sərvətə malikdir.
Nəzakət İsmayılova – "Meqa Sığorta" şirkətində 4,4 milyon manatlıq paya sahibdir.
Bu qadınlar yalnız sərvətləri ilə deyil, həm də Azərbaycanda biznes dünyasında yaratdıqları təsir və uğurlarına görə geniş tanınırlar. Onların əldə etdiyi nailiyyətlər, ölkədə qadın sahibkarlığının inkişafına mühüm töhfə verir.
Namibiyada timsahın hücumuna məruz qalan qadın özünü xilas edə bilib.
AzPost xarici mediaya istinadla bildirir ki, hadisə martın 18-də Qərbi Kavanqo bölgəsində baş verib. 28 yaşlı Mukəkətə kənd sakini su gətirmək üçün çaya gedib. O, su dolduran zaman timsah çaydan tullanaraq onun budundan dişləyib.
Qadın timsahın ağzından tutaraq, çənələrini açıb. O, özünü xilas edərək, kəndə qayıtmağı bacarıb. Zərərçəkmiş xəstəxanaya aparılıb. O, ombasından və hər iki qolundan xəsarət alıb. Həyati təhlükəsi yoxdur.