Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu Həzi Aslanov küçəsi 55 ünvanında yaşayan vətəndaş Ruzana İdrisovanın şikayəti mediada geniş yayılıb.
Məsələ budur ki, Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu Həzi Aslanov küçəsi 55 ünvanında yaşayan vətəndaş Ruzana İdrisova ona məxsus mülkünün əlindən alınmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qaldığını qeyd edir.
Ancaq problemlə bağlı müvafiq qurumlar hələ ki, susurlar.
Musavat.com xəbər verir ki, demokrat.az saytının əməkdaşı əraziyə baş çəkib və Ruzana İdrisovanı danışdırıb.
Şikayətçi bildirib ki, hər gün öz mülkünə girib çıxmaq üçün pəncərədən istifadə edirlər.
"Artıq hər kəsə məlumdur ki, Yevlax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Anar Tağıyev və Milli Məclisin Yerli icra hakimiyyətləri ilə iş şöbəsinin müdir müavini Teymur Tağıyevin atası Aqil Tağıyevin təhdidləri ilə üz-üzəyik. Bizim mülkümüzün qapısı məhz Aqil Tağıyevin göstərişi ilə bağlanıb. Yaşadığımız bu bina tarixi əhəmiyyətli və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən qorunur. Bu bina 1909-cu ildə inşa edilib. Amma bu xidmət nədənsə binanı qorumayıb və Aqil Tağıyev yüksək vəzifəli qohumlarının, ən əsası isə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizovun və oğlanlarının gücünə və vəzifəsinə arxalanaraq bu tarixi binanın əsas giriş qapısından girişini bağlayıb. Biz öz evimizə dediyim kimi pəncərədən giririk. Bizi binanın blokunda olan bütün mənzilləri Aqil Tağıyev alıb. Yalnız bizim ev qalıb. Bizi təhdid edir ki, bu evi hansı yolla olur, olsun sizin əlinizdən alacayıq. Aqil Tağıyev hətta blokun qapısını dəyişib və yalnız özü və ailə üzvlərinin bildiyi kodla binaya girib çıxırlar. Bir sözlə mənim və ailə üzvlərimin həyatı təhlükədədir. " - deyə Ruzana İdrisova bildirib.
Ruzana İdrisova bildirir ki, bu günə qədər Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti, nə də Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, nə də Nəsimi rayon İcra Hakimiyyəti onların problemləri ilə maraqlanmır:
“Biz qapını sökməyə və öz evimizə daxil olmağa çalışan kimi bütün dövlət orqanları Aqil Tağıyevin himayəçisinə çevrilir. Artıq bu cür yaşamaqdan bezmişəm. Mən Rusiya vətəndaşı olsam da Azərbaycanda yaşayıram. Azərbaycan mənim vətənimdir. Buranı sevirəm və Azərbaycana sadiqəm. Mən Azərbaycan prezidenti cənab İlham Əliyevdən, Azərbaycanın Birinci vitse- prezidenti Mehriban xanım Əliyevadan kömək istəyirəm. Bizi dövlətin qanunlarını ayaqlar altına atan, öz qohum əqrabalarına görə vətəndaşın hüquqlarını pozan məmurların əlindən qurtarın. Son ümid yerimiz sizsiniz”, - deyə Ruzana İdrisova bildirib.
İddia ilə bağlı qarşı tərəfin mövqeyini dərc etməyə hazırıq.
Buzovna qayalarını zəbt edən tikililərin sökülməsi üçün dövlət başçısının verdiyi tapşırıqdan 3 ilə yaxın vaxt ötür. Amma bu tapşırıq tam yerinə yetirilməyib.
"DİA-AZ" xəbər verir ki, hazırda yarımçıq saxlanılan söküntü işlərinin başa çatdırılması, qayalığın təbii vəziyyətinin bərpası, eləcə də ərazinin mühafizəsinin təmin edilməsi ilə bağlı Prezidentə müraciət hazırlanır.
Yada salaq ki, 2024-cü ilin mayında Buzovna qayalığına təbiət abidəsi statusu verilib. İndiyə kimi ərazidə Buzovna sakinləri 70-ə yaxın iməcilik keçiriblər. Qayalığın tikinti tullantılarından təmizlənməsi işlərində onlara ekofəallar, könüllülər və Abşeronun bir sıra kəndlərinin sakinləri də kömək ediblər.
2022-ci ilin iyun ayında Prezidentin sərəncamına əsasən, qayalıqların üzərində tikilmiş qeyri-qanuni tikililər sökülməli idi, ancaq yalnız onun bir hissəsi söküldü.
"DİA-AZ" xəbər verir ki, Prezidentin sərəncamının qulaqardına vurulması səbəbindən haqlı olaraq ciddi şübhələr də ortaya çıxmaqdadır və iddia olunur ki, artıq Xəzər rayon icra hakimiyyətinin başçısı Elşən Salahov həmin obyektin sahibləri ilə anlaşıb və onlarla "bazarlıq etdiyindən" sökülmə qərarından da vaz keçilib.
Başqa bir iddiada isə qeyd olunur ki, Elşən Salahovun gücü yetmədəyindən, sökülməsi vacib olan obyekt sahiblərinin hazırda hakimiyyətin üst pillələrində təmsil olunan məmurlar olması səbəbindən icra başçısı Prezidentin sərəncamını sona qədər icra etməyib.
Amma istənilən halda, ortadakı fakt Elşən Salahovun yarıtmazlığıdır ki, bu da diqqətlərdən yayına bilməz.
Məsələ diqqətimizdədir...
“Binəqədi rayonu Nizami Nərimanov küçəsində yaşayırıq. Bu küçədə bir neçə problem var. Zibil qutularını düz yolun ortasına qoyublar. Bütün yolu kəsib. Halbuki arxada yer var , amma ora qoymurlar. Zibil, qurd-quş və üfunət iyindən burada yaşaya bilmirik. Biz bilmirik dərdimizi kimə deyək? Dəfələrlə ərazi üzrə MKİS-ə müraciət etmişik, dərdimizə bir dərman tapmayıblar. Ümidimiz sizsiz ki, bəlkə işıqlandırandan sonra problem həll olunar”
Bunu "DİA-AZ"a sözügedən küçənin sakinləri bildirib.
Daha sonra ərazidə yaşayan sakinlərdən bir neçəsi bildirib ki, bu ünvanda bir neçə restoran fəaliyyət göstərir və onlar qeyri-qanuni şəkildə yolu zəbt ediblər:
“Yolun kənarına qədər çıxıblar. Bütün yolları zəbt ediblər. Özü də bir restoran olsa dərd yarı. 5-6 restoran bütün bardyorları zəbt edib. Tıxac əlindən yaşadığımız binaya girib çıxa bilmirik. Biyabırçılıqdır! Müraciətlərimiz cavabsız qalıb” deyə ünvanda yaşayan sakinlər bildirib.
Sözügedən ərazidən fotoları təqdim edirik. Hər halda fotolardan da aydın olur ki, Binəqədidə icra başçısı kifayət qədər "fəaldır"...
Sumqayıtda "Mahal" MMC tikinti şirkətinin sakinlər evdə ola-ola mənzilləri sökdüyü iddia edilir.
TEREF Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, belə iddia ilə Sumqayıt sakinləri çıxış ediblər.
Sumqayıt şəhərinin 4-cü məhəlləsində "Mahal" MMC tərəfindən aparılan söküntü işləri ciddi narazılıq doğurub.
Sakinlər bildiriblər ki, evdə olduqları halda onların mənzilləri qanunsuz şəkildə sökülüb və tikinti şirkəti hələ də onlara lazımi kompensasiyanı ödəməkdən imtina edir. Hazırda tərəflər arasında gərginlik yaranıb. Mübahisənin kökündə isə kompensasiya məbləğinin azlığı dayanır. Sakinlərin sözlərinə görə, təklif olunan məbləğ onların yeni mənzil əldə etməsi üçün yetərli deyil.
"Mahal" MMC tikinti şirkətinin sədr müavini Ruslan Məmmədov bildirib ki, hazırda söküntü aparılan binada cəmi 3-4 ailə qalıb. Təklif olunan pul bazar qiymətlərinə uyğundur, lakin sakinlər bu məbləğlə razılaşmırlar. O, sakinlərin evlərinin qanunsuz sökülməsi iddiasını isə rədd edib. Məsələ ilə bağlı tərəflər arasında məhkəmə çəkişməsi davam edir.
Bu isə sakinlər üçün ədalətli həll yolunun tapılıb-tapılmayacağını müəyyən edəcək.
Qeyd edək ki, martın 27-də Bakı şəhərinin Yasamal rayonunun Alatava ərazisində Abdulvahab Salamzadə küçəsi, 118B ünvanında sakinlər içəridə ola-ola "Melissa Group" adlı tikinti şirkəti tərəfindən söküntü işləri aparılmışdı.
Sabirabad rayonunda direktor, Maarif müdiri və Regional Rəhbərinin birgə qanunsuzluğu!!!
Sabirabad rayonu Əhmədabad kənd orta məktəbinin keçmiş direktoru Nəsibə Bağırova qanunsuzluğu və saxtakar əməlləri ilə qərəzlilik etmiş, korrupsiya əməllərinə əl atmışdır. Məktəbdəki müəllimlərin hər biri şikayət etmək istəsə də hədə-qorxu gəlmişdir. Amma Əhmədov Murad da bu qanunsuz əməllərin qurbanı olduğunu sübuta yetirmək üçün məhkəməyə müraciət etmişdir, prokurorluğa müraciət etmişdir. Günahsız olsa da, Nəsibə Bağırovun böyük yeyintisi və ayrı seçkilik etməsi faktı təsdiqlənsə də, heç bir addım atılmamışdır, indi də direktor olaraq fəaliyyətini davam etdirir. Sabirabadda Axska türklərinə qarşı qərəzlilik edən Nəsibə xanım hamısını işdən çıxartmağa qadir olmuşdur. O cümlədən, Bədən tərbiyə müəllimi Murad müəllimi də min bir böhtanla işdən atdırmışdır. Yalandan dərsə gəlməməsi, etik olmayan hərəkətlər etməsi, hətta şagird döyməsi kimi qeyri-real faktlar irəli sürmüşdür. Hansı ki bütün müəllimlər Murad müəllimin necə mədəni və əxlaqi dəyərlərə malik bir insan olduğunu bilir. Kimsə şikayət etməmişdir. O cümlədən, nə uşaq şikayəti, nə valideyn şikayəti yoxdur, xəbərdarlıq yoxdur, görən yoxdur, tədbir görülməyib, amma nədənsə xəyali bir şagird döyülməsi sənədi yazılıb. Hansı ki, dərsdə 3 nəfər olması, jurnalın yazılması, hər şey məhkəmədə ortaya çıxdır. Açıq-aşkar böhtan olduğu təsdiqləndi. Amma müəllimi işinə bərpa etmirlər. Heç kim düşünmür ki, ailə başçısıdır və ailəsini dolandırmaq üçün işinə ehtiyacı var. Qərəzlilik etmək nə millətimizə, nə dövlətimizə nə də müəllim adına yaraşan deyil. Cənab Prezidentimiz Axska türkləri üçün hər cür şəraiti təmin etmişkən bir direktorun bunu etməsi tamamilə yanlış addımdır. Prezident siyasətinə zidd bir addımdır.
Əhmədov Murad 2023-cü ildə yeyinti ilə bağlı prokurorluğa şikayət etmişdir. Yeyintinin həddindən artıq olması məsələnin böyüməsinə səbəb oldu. Regionalın əli ilə Murad Əhmədovu 7 aprel işdən çıxartdılar. Guya məsələ bununla yüngülləşdirildi. Amma yeyinti çoxdur, istədiyini işdən çıxardır. Bütün Axska türklərini işdən çıxardı, 9 Axska türkü, 3 əlavə işçini öz istəyinə əsasən işdən çıxardıb. 10 Texniki işçi adı olsa da, sadəcə 2 nəfər işləyirdi. Maraqlıdır ki,
Regionaln müdürü Rəşad Musayev bunu bilir və susur. Diplomsuz işçi götürmək, diaqnostikdən kəsilənlərə çoxlu saat vermək, narkaman işə götürmək, qohumbazlıq etmək və s. kimi əməlləri də öz yerindədir.
Mehdiyeva Tünzalə ingilis dili dərsləri keçir , 3 bal toplayıb.
Umudova Aygün rus dili dərsləri keçir, bacısı gəlinidir, Umudova Gülnar kitabxançı qardaşı qızıdır.
Nurəddin Musa oğlu Laborantdır. Narkotik alveri ilə məşğul olub, 3 il həbsxanada olub, amma məktəbdə fəaliyyət göstərir.
İndi isə Nəsibə Bağırova Balakənddə 9 illik məktəbdə direktor işləyir. Yenə yeyinti, yenə ayrı-seçkilik, yenə qanunsuzluq etməyə davam edir.
Qarayev Pəhləvan Maarif müdürü Nəsibə Bağırovanın arxasında durur. Regionalın rəhbəri Rəşad Musayev də hər şeyi bilir amma heç bir addım atmır.
İllərdir Əhmədabad kənd ümumi məktəbə 9 illik və 11 illik məktəblərə pul ayrılsa da, heç bir addım atılmayıb. Məktəb tamamilə yararsız haldadır. Görünən odur ki, elə burda da bu üçlüyün barmağı var.
Aidiyyatı qurumların məsələyə düzgün və ədalətli yanaşmasını tələb edirik. Murad Əhmədovun yenidən işə bərpa edilməsi, Nəsibə Bağırovanın isə vəzifə səlahiyyətlərindən istifadə etməsi, işdə korrupsiya əməlləri, o cümlədən Ali Baş Komandanın siyasətinə ziddi addımlarına görə məhkəmə qarşısında cavab verməsini istəyirik.
Masallı rayon sakini Həsənov Fuad Abdulhəsən Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və hərbi Prokuror Xanlar Vəliyevə müraciət edib.
Vətəndaşın müraciətində deyilir: "Oğlum Muradı hərbi xidmətə yola salanda sevincimin həddi yox idi. Çünki kollec təhsili olan Murad əsgərliyini başa vurduqdan sonra işləmək üçün geniş imkanları olacaqdı. 2024-cü ilin iyulunda Muradı yola saldım. Üç ay Gorandakı təlimlərdən sonra Laçındakı "N" saylı hərbi hissədəki döyüş mövqeyinə göndərildi. Burada-döyüş mövqeyində cəmi üç gün xidmət edən oğlumun dördüncü gün qara xəbəri gəldi. 2024-cü il oktyabrın 21-i, saat 15 40-da oğlum həyatla vidalaşdı. Təxminən 3 aylıq araşdırmadan sonra onun ölümündə müqəssir olanlar məlum oldu. Sən demə müddətdən artıq xidmət qulluqçusu, əsgər Məmmədzadə Nihad Pərviz oğlu və müddətdən artıq xidmət qulluqçusu Əlizadə Rəman Rauf oğlu oğluma olmazın işgəncələr vermişlər. Onu soyunduraraq soyuqda saxlamış, əbəs yerə gah su, gah odun dalıyca göndərmişlər. Eyni zamanda, Muradı döyüş tapşırığı mövqeyində vaxtından xeyli çox qalmasına məcbur etmişlər. Buna baxmayaraq, o, döyüş mövqeyini heç vaxt tərk etməmiş, əksinə, öhdəsinə düşən vəzifəsini artıqlamasıyla yerinə yetirmişdir. Oğlum üç gündə az qala 3 saat belə yuxu üzü görməmişdir. Çünki onun ölümünə səbəb olanlar buna imkan verməmişlər. Bu işdə onlara baş leytenant Səfərov Toğrul Tahir oğlu yaxından kömək etmişdir. Təbiətcə sakit, nizam-intizamı sevən oğlum Murad bütün bunlara dözməmiş və həyatını itirmişdir. Cinayət Məcəlləsinin 332.3 və 341.2.3-cü maddələri ilə cinayət işi açılmışdır.
Cənab Prezident!
Bir ata olaraq son ümid yeri kimi Sizə müraciət edirəm, tək istəyim cinayətkarların layiq olduqları cəzanı almasıdır. Əzab-əziyyətlə övlad böyütdüm, həyatının çiçəklənən vaxtında hansısa nakəslər, müqəddəs ordumuza ləkə olanlar onun ömrünü yarımçıq qoydular. Bu gün cinayətkarların vəkilləri qeyri-qanuni və qeyri-insani hərəkətlər edir, həm hərbi hissənin işinə, həm də mənim həyatıma müdaxilə etmək istəyirlər. Bu yolverilməzdir və qanunlarımıza hörmətsizlikdir. Tək istəyim, yuxarıda qeyd etdiyim kimi, cinayətkarların layiqli cəza almasıdır!
Allah ordumuzu və Ali Baş Komandanımızı qorusun!
Mənbə: Yenixeber.org
İllərdir Bakıda demək olar bütün tenderlərin qalibi kimi məşhurlaşan iş adamı haqqında mediada tənqidi yazılar yazılır, fikirlər səslənir.
Redaksiyamıza daxil olan məlumatda qeyd olunur ki, Bakı şəhər İcra hakimiyyətinin və nazirliklərin dəstəyi ilə iri layihələrə ayrılan vəsait məhz həmin iş adamına həvalə edilir. Görülən işlərlə bağlı dəqiq olan məlumat odur ki, dövlət büdcəsindən ayrılan milyonların böyük faizi mənimsənilir.
Bəs hamının tanıdığı dövlət büdcəsini saxta adlarla talayan bu milyonçu iş adamı kimdir?
Azərbaycanda tender sahəsi üzrə məşhurlaşan, bu sahədən illər ərzində milyonlar qazanan və bu sahənin ən əsas oyunçularından biri “tender kralı” kimi tanınan iş adamı Hacı Ramazan Mirzəyev hesab olunur. Ölkə mətbuatında Ramazan Mirzəyevin müxtəlif sahələrdə tenderləri udan onlarla, bəlkə də yüzlərlə şirkətinin adı açıqlanıb və bu şirkətlərin tenderləri udması bir qayda olaraq qanun pozuntusu ilə müşahidə olunub. Buna baxmayaraq Ramazan Mirzəyev hələ də ölkənin ən çox tender udan sahibkarı olmaqda davam edir.
Bir qayda olaraq dövlət satınalmalarında iştirak edib. Qalib gələn MMC-ləri heç kimin tanımadığı adamların adına açır. Bəzən isə həmin adamlar özləri də bizneslə məşğul olduqlarını və bahalı tenderlərin qalibi olduqlarını bilmirlər. Bəzən isə Ramazan Mirzəyevə məxsus olan onlarla şirkət eyni ünvanda fəaliyyət göstərir.
Nə hikmətdirsə, illərdir dövlət qurumlarının keçirdiyi tenderlərin əksəriyyətinin qalibi məhz Ramazan Mirzəyevə bağlı şirkətlər olur. İl ərzində milyonlarla manat tenderlərin qalibi olan bu şirkətlər haqqında axtarış aparılan zaman da hansısa ciddi bir məlumata rast gəlmək mümkün deyil. Bu şirkətlərin nə rəsmi ünvanları, ofisləri, nə də sosial şəbəkələrdə hesabları var. On minlərlə manat dəyərində tenderlərin qalibi olan şirkətlərlə isə əlaqə saxlamaq mümkün deyil. Çünki heç yerdə bu şirkətlərin əlaqə məlumatıarı yoxdur.
İş adamı böyük tenderləri “VEST-LTD” QSC ilə “İnpeks.N.” MMC şirkətləri ilə udsa da, digər kiçik satınalmalarda isə, əsasən, 10 manatlıq MMC-lərini işə qoşur.
Ramazan Mirzəyevlə bağlı yayılan informasiyalardan biri də onun heç kəsin tanımadığı minlərlə 10 manatlıq şirkətlərə sahib olması ilə bağlıdır.
Ölkə mətbuatında yayılan məlumatlarda 2018-2024 cü illərdə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətininin və digər qurumların satınalmalarında qalib olan “Yukon-K”, “Astok-5”, “Foodr 21”, “Vinsfud”, “Vertus 2018”, “Local LLC”, “Green SS”, “Ardo-2017”, “Təchizat Servis-18”, “Hermes-R Group”, “Staples Holding”,”Aztex-NN Servis”, “Gibernes MM”, “Katlos 2020”, “Local LLC”, “Forvard-SS”, “Olimpic HH”, “Kross Good”, “Faraon 200”, “Rudel Marketing” MMC- şirkətlərinin Ramazan Mirzəyevə məxsus olduğu qeyd olunub.
Sual olunur – Ramazan Mirzəyevə niyə bu qədər şərait yaradılır və dövlət vəsaitlərini mənimsəyən bu şəxs barədə niyə tədbirlər görülmür? Cavab sadədir – Ramazan Mirzəyev yuxarılar tərəfindən himayə olunmaqla yanaşı ona tender qazandıran qurumlarla şərikli mənimsəmələrdə iştirak edir. Əks təqdirdə bu şəxsin qara gözü, qara qaşı digərlərindən fərqlənmir. Reallıq. Tv – araşdırmalarından məlum olur ki, Ramazan Mirzəyevə məxsus şirkətlər son 10 il ərzində milyardlarla vəsaiti tenderlərdə qazanıb. Bu vəsaitlərin çox hissəsi isə iş adamı tərəfindən mənimsənilib. Onu da qeyd edək ki, Ramazan Mirzəyev Neftçala, Masallı və digər rayonlarda böyük biznes şəbəkəsinə sahibdir.
Ramazan Mirzəyevin digər qanunsuz əməlləri ilə bağlı araşdırmalarımız davam edir.
Yuxarıda qeyd olunan iddialarla bağlı Ramazan Mirzəyevlə və ona bağlı olan şirkətlərlə əlaqə saxlamağa çalışsaq da heç bir əlaqə məlumatı tapa bilmədik. İddialarla bağlı Ramazan Mirzəyevin və ona bağlı olduğu iddia edilən şirkətlərin mövqeyini dərc etməyə hazırıq.(Reallıq. Tv)
Martın əvvəllərində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazlirliyinin tabeliyində olan DOST Agentliyi maraqlı tender keçirib. Tribunainfo.az xəbər verir ki, söhbət Naxçıvan DOST Mərkəzi üçün mexaniki avadanlıqların satınalınmasından gedir.
Bununla bağlı, “MAC CONSTRUCTİON” MMC ilə 1 milyon 230 min 938 manatlıq satınalma müqaviləsi imzalanıb.
Lakin məsələnin maraqlı tərəfi Tribunainfo.az-ın apardığı araşdırmadan sonra üzə çıxıb. Məlum olub ki, sözügedən şirkət 2023-cü ildən bəri yalnız ƏƏSMN-in tenderlərində iştirak edib və yalnız bu nazirliyin tenderlərinin qalibi olub. Yəni, son iki ildə ƏƏSMN-in 11 tenderini udub.
Öncəliklə, son bir ilin statistikasına diqqət edək. “MAC CONSTRUCTİON” MMC 2024-cü ildə ƏƏSMN və onun tabeliyində olan qurumlarla iki tender müqaviləsiu bağlayıb. Onun biri barədə yuxarıda qeyd etmişik. Digəri isə ƏƏSMN-in özü ilə bağlanıb və 37 min 335 manat təşkil edib. Məsələnin məğzi budur ki, şirkət nazirliyin qazanxana və avadanlıqlara texniki dəstək göstərəib.
Bundan əvvəl isə ƏƏSMN-in tabeliyində olan Sosial Xidmətlər Agentliyi qazanxana binasının və avadanlıqlarının cari təmir işlərinin satın alınmasını “MAC CONSTRUCTİON” MMC ilə reallaşdırıb. Bunun üçün isə 490 min 963 manat xərcləyib.
2024-cü ildə ikinci tender də Sosial Xidmətlər Agentliyinin olub və şirkət bu dəfə quruma generatorlara texniki xidmətlərin göstərilməsini satın alıb. Müqabilində isə “MAC CONSTRUCTİON”a 14 min 337 manat ödəyib.
Tribunainfo.az xəbər verir ki, 2023-cü ildə belə tenderlərin sayı isə 6 olub. Və həmin tenderlərin hamısı ƏƏSMN-ə aid olub. Yəni, “MAC CONSTRUCTİON” həmin 6 tender üzrə 507 min 539 manatlıq satınalma müqaviləsi bağlayıb.
Bu prosesdə əsas tərəfdaş ƏƏSMN-in özü və onun tabeliyində olan Sosial Xidmətlər Agentliyi olub. Belə ki, son iki ildə keçirilmiş 11 tenderin 4-ü SXA-nın, digər 4-ü isı ƏƏSMN-in özünə aid olub.
Maraqlıdır ki, nazirlik “MAC CONSTRUCTİON”a ən kiçik məbləğli katirovka sorğularını da etibar edib. Məsələn, 18.07.2023-cü ildə generatorların təmiri üçün ƏƏSMN şirkətə 2180 manat ödəyib.
Müşahidələrdən görünən odur ki, “MAC CONSTRUCTİON” MMC yalnız ƏƏSMN-in tenderlərini udub və heç bir başqa bir qurumun müsabiqələrinə qatılmayıb. Bu tenderlər üzrə iki ildə şirkətə 2 milyon 281 min 112 manat pul ödənilib. Bu heç də kiçik rəqəm deyil.
Lakin görünən odur ki, bu şirkət məhz ƏƏSMN-in tenderlərinin udması üçün yaradılıb. Əks təqdirdə, “MAC CONSTRUCTİON” MMC-nin başqa bir qurumun da tenderlərinə qatılması halları baş verərdi.
Bəs, bu şirkəti nazirliklə bağlayan cəhət nədir? Yəni, ƏƏSMN-lə bu şirkəti hansı maraqlar birləşdirir? Qeyd edək ki, “MAC Construction” MMC 2020-ci ildə yaradılıb, nizamnamə kapitalı 2 010 AZN təşkil edir. Şirkətin qanuni təmsilçisi Ramin Quliyev Ziyadxan oğludur. Hüquqi ünvanı AZ1040, Bakı Şəhəri Sabunçu rayonu, Bakıxanov Ştq, Bəşir Bünyadov (Bakıxanov qəs.), ev 173 ünvanında yerləşir.
Bu şəxs haqqında açıq mənbələrdə hər hansı məlumat yoxdur. Lakin özəl mənbələrdən əldə olunan bəzi məlumatlarda belə bir iddia var ki, “MAC Construction” MMC-nin rəhbəri ilə keçmiş ƏƏSMN, hazırda maliyyə naziri olan Sahil Babayevin yaxın dostluq münasibətləri var. Bəzi iddialar isə ondan ibarətdir ki, Ramin Quliyevlə Sahil Babayev tələbə yoldaşı olublar. Elə münasibətlər də buradan yaranıb.
Məsələ ilə bağlı bütün tərəflərin mövqeyini dərc etməyə hazırıq.