Amma biz fotolardan da aydın şəkildə həmin ŞƏRƏFLİ MƏNZƏRƏNİ görə bilmirik...
P.S. Bilmirik Belorsudakı səfirimiz kimdir... maraqlı və önəmli də deyil... Çünki önəmli olanı ORTADAKI AYIBDIR...
"DİA-AZ"
Prezident İlham Əliyevin sosial şəbəkə hesablarında dövlət başçısının birinci xanım Mehriban Əliyeva ilə Ağdamın Sarıcalı kəndinə səfərindən görüntülər paylaşılıb.
TEREF paylaşımı tədqim edir:
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 27-də Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndinin birinci mərhələsinin açılışında iştirak ediblər.
“Dövlət başçısı və birinci xanım burada görülmüş işlərlə tanış olub, yerli icra strukturları üçün inşa olunmuş çoxfunksiyalı inzibati binanın açılışını ediblər.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Sarıcalıda inşa olunmuş fərdi evlərdə yaradılan şəraitə baxıb, körpələr evi-uşaq bağçası və tam orta məktəb binasının açılışlarında iştirak edib, yeni mənzillərə köçən sakinlərlə görüşüb və onlara evlərin açarlarını təqdim ediblər.
Əzəli torpaqlarımızda quruculuq işləri sürətlə irəliləyir. Ağdamda genişmiqyaslı tikinti və bərpa işləri həyata keçirilir. Şəhərin və kəndlərin sürətli bərpası ilə yanaşı, burada yaşayacaq sakinlər üçün müasir infrastruktur yaradılır. Keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması üçün hər cür şərait təmin edilir.
Musavat.com "ATV Xəbər"ə istinadən məlumat verir ki, yenidən qurulan Ağdam şəhəri ilə yanaşı, kəndlərin də tikintisi davam edir. Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində Sarıcalı, Kəngərli və Xıdırlı kəndlərində genişmiqyaslı tikinti və quruculuq işləri aparılır, infrastruktur layihələri həyata keçirilir.
Bu kəndlərdə tikinti işləri artıq son mərhələyə çatıb. Xıdırlı kəndində 719, Sarıcalıda 200, Kəngərlidə isə 292 fərdi evin tikintisi tamamlanmaq üzrədir. Eyni zamanda, burada emalatxanalar, icma mərkəzləri, çoxfunksiyalı binalar, məktəblər, bağçalar və kənd bazarlarının tikintisi də başa çatmaq üzrədir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sonuna qədər Ağdamda 10 minə yaxın əhalinin məskunlaşması nəzərdə tutulur.
Mövzu ilə bağlı daha ətraflı videomaterialı təqdim edirik:
“Naxçıvandan Qarsa səyahət müddətini 85 dəqiqəyə endirəcəyini nəzərdə tutan Türkiyəni Azərbaycanla birləşdirəcək Qars-İğdır-Naxçıvan dəmir yolu layihəsi artıq icra mərhələsindədir”.
"DogruXeber.az" xəbər verir ki, bunu “Report”a açıqlamasında layihə rəhbəri Osman Beserek bildirib.
Onun sözlərinə görə, gələcəkdə Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu xətti ilə inteqrasiya olunması planlaşdırılan bu marşrut, Avropa və Asiya arasında ticarət əlaqələrini genişləndirəcək, beynəlxalq yük daşımalarında yeni perspektivlər yaradacaq: “Layihənin icrası beynəlxalq ticarət və logistika sahəsində mühüm dönüş nöqtəsi hesab olunur”.
O. Beserek vurğulayıb ki, bu marşrut mövcud BTQ dəmir yolu xəttinə alternativ kimi nəzərdə tutulub və Orta Asiya ilə Avropa arasında sərnişin daşımalarının müddətini 18 gündən 12 günə endirəcək. Onun sözlərinə görə, layihə çərçivəsində Türkiyə ərazisində 5 stansiya inşa ediləcək: Digor, Tuzluca, İğdır, Aralıq və Dilucu: “Əlavə stansiyaların tikintisi ilə bağlı təkliflər hazırlanır. Hazırda əsas işlər İğdır şəhərində aparılır”.
O bildirib ki, Qars-İğdır-Naxçıvan dəmir yolu xəttinin uzunluğu 224 kilometrə yaxın olacaq: “Tikinti üçün bir neçə baza qurulacaq, onlardan biri artıq İğdır şəhərində inşa edilir. Burada işlər sürətlə davam edir və yekunlaşdıqdan sonra dəmir yolu xəttinin tikintisinə start veriləcək”.
Layihə rəhbəri əlavə edib ki, layihə tam elektrikləşdirilmiş və siqnallaşdırılmış ikizolaqlı dəmir yolu xəttini əhatə edir və 5 il ərzində tamamlanması planlaşdırılır. Layihə çərçivəsində 3 viyadük inşa ediləcək (ümumi uzunluğu təxminən 2 800 metr), 5 tunel tikiləcək (ümumi uzunluğu 11,3 km), 10 körpü, 480 menfez, 145 alt keçid, 27 üst keçid, 19 açılıb-bağlanan keçid inşa olunacaq. Bununla yanaşı, bir çox ərazidə torpaq möhkəmləndirmə və qazma-doldurma işləri aparılacaq: “Qars-İğdır-Naxçıvan dəmir yolu Zəngəzur dəhlizinin bir hissəsidir və yalnız Türkiyə ilə Azərbaycanı birləşdirməklə kifayətlənmir, eyni zamanda qlobal nəqliyyat və ticarət marşrutlarının əsas arteriyalarından birinə çevriləcək”.
O. Beserek qeyd edib ki, Qars-İğdır-Dilucu layihəsinin davamı olaraq Naxçıvan bölgəsində Vəli Dağı və Ordubad arasında mövcud olan 177 km-lik dəmir yolu xətti yenidən qurulacaq: “Hazırda təkzolaqlı olan bu xəttin ikizolaqlıya çevrilməsi nəzərdə tutulub. Daha sonra Zəngəzur dəhlizində sıfırdan 45 km-lik yeni bir dəmir yolu xətti inşa ediləcək. Bundan əlavə, Ağbənd-Füzuli-Horadiz xəttində 110 km-lik marşrutun 85 km-i artıq tamamlanıb və tikinti işləri davam edir. Artıq Horadiz-Bakı xətti fəaliyyət göstərir, bu isə layihənin Azərbaycanın əsas nəqliyyat şəbəkəsinə birbaşa inteqrasiyasını təmin edəcək”.
Onun sözlərinə görə, Qars-İğdır-Naxçıvan dəmir yolu xətti istifadəyə verildikdən sonra burada saatda 160 km sürətlə hərəkət edən qatarlar işləyəcək: “Beləliklə, bu qatarlar təkcə Azərbaycan və Türkiyə arasında ticarət yükünü deyil, həm də insanların ümidini və qlobal bazarların ehtiyaclarını daşıyacaq”.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevə razılaşdırılmış sülh müqaviləsi layihəsinin imzalanması ilə bağlı dərhal məsləhətləşmələrə başlamağı təklif edib. O, artıq sənədi imzalamağa hazır olduğunu da vurğulayıb.
Beləliklə, Ermənistan lideri beynəlxalq ictimaiyyətin tezliklə sülh müqaviləsi bağlamaq çağırışlarına cavab verib. Bununla belə, Azərbaycan öz ilkin şərtlərinin yerinə yetirilməsində israr etməkdə davam edir.
Reyting.az xəbər verir ki, bu barədə “Nezavisimaya qazeta” yazıb.
Rusiya nəşrinin təhlilində qeyd olunub:
“Azərbaycan və Ermənistan tarixi sülh sazişi üzrə danışıqların başa çatdığını elan ediblər. Biz bu mühüm addımı alqışlayırıq və hər iki tərəfi mümkün qədər tez imzalamaq üçün irəliləməyə çağırırıq”, - Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Devid Lammi bildirib.
Ərəb Dövlətləri Liqasının (LAS) Baş Katibliyi də sazişi tam dəstəklədiyini bəyan edib. Təşkilat “iki tərəf arasında bütün həll edilməmiş məsələləri həll edəcək yekun hərtərəfli sülh sazişinin tezliklə imzalanmasına” ümid etdiyini bildirib. Ərəb Liqası əlavə edib ki, diplomatik dialoq uzanan münaqişənin həlli üçün yeganə əlverişli yol olaraq qalır.
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio deyib:
“İndi sülhə sadiq olmaq, müqaviləni imzalamaq, ratifikasiya etmək və Cənubi Qafqaz xalqları üçün yeni tərəqqi dövrünü açmaq vaxtıdır”.
Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasının sədri Antonio Kosta da İrəvan və Bakını sazişin imzalanması istiqamətində sürətlə irəliləməyə çağırıb. “Avropa İttifaqı Cənubi Qafqazda davamlı sülh və təhlükəsizlik istiqamətində atılacaq bütün addımları dəstəkləməyə hazırdır”, - o vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi Ermənistandan atəşə tutulması barədə məlumat verməkdə davam edir. Martın 16-dan belə xəbərlər gündə bir neçə dəfə yayılır. Paşinyan iddia edir ki, o, hərbçilərə atəşkəsi pozmamaq üçün aydın göstərişlər verib, həmçinin Bakıya iddia edilən pozuntularla bağlı birgə araşdırma aparmağı təklif edib. Lakin Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi onun təklifini məsuliyyətdən yayınmaq üçün növbəti cəhd kimi qiymətləndirib.
“Ermənistan tərəfinin mücərrəd və praktiki olaraq qeyri-mümkün təkliflərinin heç bir əsası yoxdur, məsələn, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin 30 ilə yaxın işğalı zamanı olduğu kimi... Sülh sazişinin mətninin tamamlanması və iki ölkə arasında dövlətlərarası münasibətlərin qurulması ilə bağlı Ermənistanın guya xoşməramlı olmasına gəlincə, xatırlatmaq yerinə düşər ki, Ermənistan bütün vasitələrlə onu pozmaq üçün ilk addımları atıb”, - deyə diplomatik idarənin mətbuat katibi Ayxan Hacızadə bildirib.
Bundan əlavə, o xatırladıb ki, Bakı İrəvandan Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsindən bəhs edən Müstəqillik Bəyannaməsinə istinadı Konstitusiyadan çıxarmağı tələb edir. Azərbaycan hakimiyyəti də ATƏT-in Minsk qrupunun rəsmən buraxılmasında israrlıdır.
“Paşinyan sazişin imzalanmasının qarşısında duran sonuncu maneəni – Ermənistan Konstitusiyasının dəyişdirilməsini də keçməlidir. O, artıq bu haqda danışır, ancaq 2026-cı ildə keçiriləcək parlament seçkilərindən sonra məsələni nəhayət həll etmək niyyətindədir. Bununla belə, dünyada və regionda hadisələr sürətlə inkişaf edir və konstitusiyanın dəyişdirilməsi üçün bir il uzun müddətdir”, - “Atlas” Azərbaycan Siyasi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Elxan Şahinoğlu NG-yə bildirib.
Bununla yanaşı, ekspertin fikrincə, son vaxtlar atəşkəs rejiminin intensiv şəkildə pozulması regionda gərginliyi artırır. “Ermənistan ordusunda Paşinyana tabe olmayan qüvvələr var. Onlar sülhə əhəmiyyət vermirlər. Məncə, atəşkəsi pozan da onlardır. Paşinyan ordusuna nəzarət edə bilmirsə, bu, onun problemidir. Atəşkəs rejiminin pozulması hallarının sayı artarsa, sülh sazişinin imzalanması ləngiyəcək və regionda yeni müharibə riski artacaq”, - deyə E. Şahinoğlu bildirib.
Bu arada Ermənistan müxalifəti xəbərdarlıq edir ki, sülh müqaviləsi bağlanandan sonra Ermənistanla Azərbaycan arasında qarşıdurma bitməyəcək. Xüsusilə, “Hraparak” qəzetinin yazdığı kimi, Bakı nə dəhliz, nə azərbaycanlıların Ermənistana köçürülməsi, nə də anklavların qaytarılması mövzusundan əl çəkir.
Nəşrin məlumatına görə, hakim “Mülki müqavilə” partiyasının son qapalı iclaslarından birində Paşinyan öz komandasına Bakının Tiqranaşenə (Azərbaycanın Kərki anklavı) iddiası olduğunu bildirib. Kənd İrəvanı Sünik rayonu ilə birləşdirən yolun üstündə yerləşir.
Politoloq Tiqran Köçəryan hesab edir ki, Paşinyan sülh müqaviləsini imzalamağa tələsir, çünki Ermənistanda vaxtından əvvəl parlament seçkiləri keçirilə bilər.
“Baş nazir olaraq qalmaq üçün o, sülh müqaviləsi bağlamağa nail olmalıdır. Əks halda, o, öz ətrafında hakim koalisiya qura bilməyəcək. Paşinyan narahatdır ki, Rusiya və ABŞ tezliklə Ukrayna ilə bağlı razılığa gələ bilər və bundan sonra Moskva Cənubi Qafqazda mövqelərini gücləndirməyə başlayacaq. Bu, onun hakimiyyətinə mənfi təsir göstərəcək”, - Köçəryan NG-yə bildirib.
Onun fikrincə, Azərbaycan sənədi imzalamağa tələsmir, çünki Ermənistan hakimiyyətindən hələ hər şeyi, bütün güzəştləri almadığına əmindir.
Qarabağ Universitetində Novruz bayramı münasibətilə ilk tonqal qalanıb.
Bayram tədbirində universitetin rektoru Şahin Bayramov da iştirak edib.
Rektor tədbirin görüntülərini sosial media hesabında paylaşaraq, bu qüruru onlara yaşadanlara sonsuz təşəkkürlərini bildirib.
Tonqal qalama mərasimində tələbələr və universitet kollektivi də fəal iştirak edərək, Novruzun gəlişini böyük sevinclə qeyd ediblər.
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycana qarşı çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən Ermənistan vətəndaşları Arayik Harutyunyan, Arkadi Qukasyan, Bako Sahakyan, Davit İşxanyan, Davit Babayan, Levon Mnatsakanyan və digərlərinin barəsində olan cinayət işləri üzrə məhkəmə prosesinin baxış iclası martın 17-də davam etdirilib.
TEREF ın məlumatına görə, budəfəki məhkəmə prosesində təqsirləndirilən şəxs Levon Mnatsakanyana dövlət ittihamını müdafiə edən prokurorlar, zərərçəkmiş şəxslərin nümayəndələri və müdafiəçiləri tərəfindən suallar verilib.
Levon Mnatsakanyan deyib ki, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində “İskəndər M”, “Toçka U” və “Smerç” silahları olmayıb.
Bundan başqa, dövlət ittihamçısı Təranə Məmmədovanın suallarına cavab verən Mnatsakanyan qondarma rejimin “müdafiə naziri” olduğu vaxt, ondan əvvəl və sonra işğal altındakı ərazilərdə bu silahları görmədiyini bildirib.
O, Gəncə, Bərdə və digər ərazilərdə dinc əhalinin raket atəşinə tutulması barədə əmrin kim tərəfindən verilməsi barədə də prokurorların suallarını cavablandırıb və deyib ki, bu cür atəşlərin açılması üçün əmri Ermənistan silahlı qüvvələrinin baş qərargah rəisi verə bilərdi. “Baş qərargah rəisi əgər əmr verə bilirsə, əmri verməzdən əvvəl ölkə rəhbərliyində kiminlə razılaşdırmalı idi?” sualına isə L.Mnatsakanyan “Müharibə zamanı baş qərargah rəisi bir nəfərə tabe olur, ölkənin rəhbərinə”.
“Ölkənin rəhbəri deyəndə Ermənistanda kim nəzərdə tutulur?” sualına isə təqsirləndirilən şəxs “Ermənistanda Baş nazirdir. Həmin vaxt baş qərargah rəisi Onik Qadparyan, baş nazir isə Nikol Paşinyan idi” cavabını verib.