Rubionun “Cənubi Qafqazda sülhə dəstək” çağırışı isə birbaşa Türkiyənin Azərbaycanla strateji ittifaqına yönəlmiş mesaj kimi oxunur.
b_400_300_16777215_00_https___cdn.musavat.com_news_images_İQBAL_YENİ_1920x1080_cmsv2_4fa77233-8f19-58.jpg
Tərəfdaş Ankara vasitəsilə regiona siqnal
Musavat.com bildirir ki, ABŞ-ın Türkiyəyə etdiyi bu çağırış, Azərbaycan üçün də dolayı və incə məna daşıyır. Vaşinqton, görünür ki, Ankaranı Bakı üzərindəki təsirindən istifadə edərək sülh prosesini sürətləndirməkdə rol almağa təşviq edir.
Bu həm də o deməkdir ki, Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi artıq qlobal güclərin diplomatik gündəminə birbaşa daxil olub. ABŞ, bu prosesdə Ankaranı vasitəçi və zəmanətçi aktor kimi görmək istəyir – bu, Bakının da maraqlarına uyğundur, təbii ki, bu əməkdaşlıq balanslı şəkildə idarə olunarsa.
Lakin burada Vaşinqtonun öz təsirini Ankara üzərindən Bakıya yönəltmək istəyi də sezilir. Bu isə Azərbaycanın regional təşəbbüslərdə suveren qərarlarını daha aydın və qətiyyətli ifadə etməsini vacib edir.
Türk dünyası və Qafqaz üçün diplomatik yol ayrıcı
Rubio–Fidan görüşü göstərdi ki, Cənubi Qafqaz artıq yalnız regional yox, böyük güclərin rəqabət və əməkdaşlıq meydanıdır. Türkiyə bu masada həm VASİTƏÇİ, həm də mühüm oyunçu kimi çıxış edir.
Azərbaycan isə bu dəyişən geosiyasi mənzərədə öz milli maraqlarını qorumaq üçün həm Ankara ilə koordinasiyanı dərinləşdirməli, həm də beynəlxalq proseslərdə aktiv tərəf olaraq mövqeyini gücləndirməlidir.
Musavat.com olaraq hesab edirik ki, ABŞ-ın bu çağırışı həm fürsətdir, həm də strateji təzyiq elementidir. Ankara ilə Bakı bu balansı düzgün qurmağı bacarmalıdır.