Korrupsiyada ittiham olunan rəsmi nümayəndə, tikinti xaosu... -
AAAF Park Xırdalanda yaşayan sakinlər Ajans.az-a şikayətlə müraciət ediblər.
Yaşadıqları ərazidə işbazların bəzi qalstuklu “müəllim”lərlə əlbir olaraq bu yerlərdə xaotik bir mənzərə yaratdıqlarını iddia edirlər. Obyekt tikmə istiqamətində özbaşınalığın hökm sürdüyünü deyən sakinlər gecə ilə peyda olan obyektlər, zəbt olunan səkilər ucbatından ciddi problemlərlə qarşılaşdıqlarını bildirirlər.
Sakinlər bir müddət öncə baş verən yanğın hadisəsinin qarşısının alınmasında yaşanan problemin ərazidə yaşanan nəzarətsizlikdən qaynaqlandığını vurğulayırlar. Sakinlərin çəkib göndərdiyi videoda hər şey aydın görünür.
Zəbt olunan səkilər, obyektlərin qarşısında artırmalar, ağacların hasara alınması açıq-aydın video kadrlarda əks olunur.
Abşeron rayon icra hakimiyyətinin rəsmiləri bu ərazilərin özəl olduğunu iddia edərək baş verən tikintilərə müdaxilə etmədiklərini bildirirlər. Amma etibarlı mənbənin Ajans.az-a verdiyi məlumata görə əraziyə nəzarət icra hakimiyyətinin rəsmisi Vəli Abbasov tərəfindən həyata keçirilir.
Aradırma zamanı məlum oldu ki, hazırda bəzi müraciətlərə baxan Vəli Abbasovla bağlı ötən il cinayət işi başlanılıbmış.
Bu barədə fevral ayının 23-ü 2024-cü ildə Respublika Baş Prokurorluğu rəsmi məlumat yaymışdı.
Məlumatda bildirilirdi ki, Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin Abadlıq və Kommunal Xidmətlər İdarəsinin sahə rəisi Vəli Abbasovun qanunsuz hərəkətləri ilə bağlı keçirilmiş əməliyyat tədbiri nəticəsində cinayət işi başlanıb.
Qeyd olunub ki, istintaq zamanı Vəli Abbasovun qeyd edilən vəzifədə işləyərkən öz həqiqi və ya güman edilən təsir imkanlarından istifadə edərək Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti və digər dövlət qurumlarının vəzifəli şəxslərinin qərarına qanunsuz təsir etmək imkanında olmasını bildirməklə Abşeron rayonunun Xırdalan şəhəri ərazisində yerləşən torpaq sahəsində fərdi yaşayış evinin tikintisinə icazə verilməsi üçün vətəndaşdan 6 min manat pul vəsaiti almasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
İş üzrə toplanmış ilkin sübutlar əsasında Vəli Abbasova Cinayət Məcəlləsinin 312-1.1-ci (vəzifəli şəxsin qərarına qanunsuz təsir göstərmə - nüfuz alveri) maddəsi ilə ittiham elan edilməklə, barəsində polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda cinayət işi üzrə ibtidai istintaq davam etdirilir.
İstintaqın son nəticəsi barədə Vəli Abbasovun mövqeyini işıqlandırmağa hazırıq. AAAF Park Xırdalanda real vəziyyətlə bağlı digər suallara da cavab alacağımıza ümidvarıq.
© Materiallardan istifadə edərkən hiperlinklə istinad olunmalıdır.