Pərvin Ağasiyevin vərdişə çevrilən əməlləri! PLUTOKRATİK XAUS
Qısa müddətdə əldə olunan böyük sərvət, dəbdəbəli evlər, mülklər, torpaq sahələri və ümumi dəyəri 1 milyon manata bərabər olan yük avtomobilləri…
Sıradan bir pedaqoqun həyatını sosial və iqtisadi çətinliklər içindən çıxarıb, bir anda varlanmasına gətirib çıxaran səbəblər nədir? Onun qazandığı sərvətin mənbəyi və buna imkan yaradan şərait haqda kifayət qədər məlumat və faktlar mövcuddur. Hətta bu barədə geniş bir araşdırma aparıb, kitab yazmaq və film çəkmək də mümkündür.
Lakin indi diqqətimizi əldə olunan bu mal-mülkün və dəbdəbənin hansı proseslərin nəticəsi olduğu məsələsinə deyil, bu şəxsin yüksəlişi zamanı digərlərinə yaşatdığı çətinliklərə yönəldək.
SİYƏZƏN RAYONU BEŞDAM KƏND ORTA MƏKTƏBİ: İNTİHARA SÜRÜKLƏNƏN DİREKTOR
Siyəzən rayonunun Beşdam kənd orta məktəbinin keçmiş direktoru, 50 ilə yaxın pedaqoji təcrübəyə malik Sərvət Əlizadə 2023-cü ildə intihara cəhd edib. Onun bu addımı atmasına səbəb 6-cı sinif şagirdinə qarşı cinsi təcavüzdə ittiham olunması olub.
Sərvət Əlizadənin iddiasına görə, ona qarşı qurulan bu planın arxasında Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin müdir müavini Pərvin Ağasiyev dayanıb. Hadisədən dərhal sonra Pərvin Ağasiyev onun evinə gələrək məcburi şəkildə işdən çıxması üçün ərizə yazdırıb. Daha sonra məsələ hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırılıb və ittihamlar təsdiqini tapmayıb.
SİYƏZƏN ŞƏHƏR 6 SAYLI MƏKTƏB LİSEYİ: SƏNƏDLƏŞDİRMƏYƏ SÜNİ ƏNGƏLLƏR
Növbəti hədəf Siyəzən şəhər 6 saylı məktəb-liseyinin direktoru Nərmin Cəfərova olub. Direktorların işə qəbulu müsabiqəsindən yüksək bal toplayaraq və bütün zəruri tələbləri yerinə yetirərək bu vəzifəyə uyğun hesab edilsə də, Pərvin Ağasiyev tərəfindən onun təyinatı ləngidilib.
Nərmin Cəfərova Elm və Təhsil Naziri Emin Əmrullayevin vətəndaş qəbulu zamanı məsələyə aydınlıq gətirilməsini tələb edib. Bundan sonra onun direktorluq vəzifəsi təsdiqlənib. Lakin bu qərardan sonra Pərvin Ağasiyev məktəbə yoxlama üçün geniş bir heyətlə gələrək ciddi pozuntu aşkarlanmasa da, Nərmin Cəfərovaya vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadəyə görə töhmət verib.
XAÇMAZ RAYONU AŞAĞISEYİD KƏND ORTA MƏKTƏBİ: HAQSIZ YOXLAMA
Xaçmaz rayonunun Aşağıseyid kənd orta məktəbinin keçmiş direktoru Şahbaz Məmmədov və onun müavini Eyzəngül Bəkdəmirova da bu prosesin qurbanlarından olub.
Pərvin Ağasiyev və komandasının apardığı yoxlama nəticəsində məktəbdə kompüter dəstlərinin sayının yetərsiz olduğu bildirilərək, hər iki şəxs vəzifədən uzaqlaşdırılıb. Lakin sonradan inventar siyahısında heç bir çatışmazlıq olmadığı üzə çıxıb. Bununla belə, nə Şahbaz Məmmədov, nə də Eyzəngül Bəkdəmirova vəzifələrinə bərpa edilməyib. Yalnız Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin müdaxiləsindən sonra Şahbaz Məmmədov məktəbdə müəllim kimi işinə qaytarılıb.
Daha ətraflı “7Times.az”-ın hazırladığı reportajda: