5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyasının keçirdiyi satınalmalarda nə kimi təzadlar var
Səhiyyə Nazirliyinə tabeli qurumların dövlət satınalmalarındakı yol verdikləri qanunsuzluqlar barədə elektron mediada yetərincə məlumat tapmaq olar. Malumatlarda tibb müəssisələrinin hərəsinin bir formada qazanc əldə etdiyi yazılır. Biri təmir adı ilə, biri, avadanlaq adı ilə, biri, təsərrüfat malları adı ilə, bir çoxu dərman pereparatları adı ilə, bəziləri də içməli su adı ilə dövlət vəsaitlərini istədikləri istiqamətə yönəldirlər. Bunu da qeyd etdiyimiz kimi ancaq satınalmalar yolu ilə. Səhiyyə Nazirliyinə tabeli 5 Saylı Uşaq Vərəm Sanatoriyasının hər il etdiyi kimi.
Səhiyyə Nazirliyi 5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyası içməli suyun alınması (daşınması) üzrə 07.02.2025-ci ildə başladığı kotirovka sorğusuna yekun vurub. Müsabiqənin (N:104932) qalibi “KVANTAS” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti seçilib və tərəflər arasında 29.976,1 manat dəyərində satınalma müqaviləsi bağlanılıb. Məlumat dövlət satınalmalarının portalında 19.03.2025-ci ildə dərc edilib. Müsabiqənin şərtlərinə görə MMC mart ayından başlayaraq ilin sonuna qədər Uşaq Sanatoriyasını 8015 ton içməli su ilə təmin etməlidir.
Dövlət Vergi Xidmətinin hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edilmiş məlumatlarında “KVANTAS” (VÖEN:2008461141) Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 16.02.2024-cü il tarixdə Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsində dövlət qeydiyyatına alındığı göstərilir. Reyestr məlumatlarında nizamnamə kapitalı 20 manat olanMMC-nin hüquqi ünvanının, BAKI ŞƏHƏRİ XƏTAİ RAYONU, SABİT ORUCOV, ev 17D, qanuni təmsilçisi kimi isə Əliyev Ağa Etibar oğlu qeyd olunub.
Qeyd edək ki, 5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyası “içməli suyun alınması (daşınması) üzrə “ALİCENS” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti ilə 29.225,7 manat dəyərində satınalma müqaviləsi bağlayıb. Satınalmaların portalında dərc edilmiş məlumatda müsabiqənin başlanma tarixi 09.08.2024-cü il, bitmə tarixi 30.12.2024-cü ilə müəyyən edilib. Bu müsabiqənin şərtlərinə görə MMC avqust ayından başlayaraq 2024-cü ilin sonuna qədər Uşaq Sanatoriyasını 9.278 ton içməli su ilə təmin etməli olub.
Burada təzad yaranır. Necə olur ki, Uşaq Vərəm Sanatoriyası 2024-cü ilin 5 ayı ərzində də içməli suyun alınmasına 29 min manat, 2025-ci ilin martından ilin sonuna qədər də 29 min manat vəsait xərcləyir?
Dövlət Vergi Xidmətinin məlumatlarında “ALİCENS” (VÖEN:1506622321) Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 07.12.2023-cü il tarixdə Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsində dövlət qeydiyyatına alındığı göstərilir. Reyestr məlumatlarında nizamnamə kapitalı 40 manat olan MMC-nin hüquqi ünvanının, BAKI ŞƏHƏRİ YƏHYA BAKUVİ, ev 106, qanuni təmsilçisi kimi isə Akporjon Turopov Akmadoviç qeyd olunub. MMC-nin təsisçisi və ilk qanuni təmsilçisi Həsənova Aytən Şahzadə qızı olub O, həm də Səhiyyə Nazirliyinə tabeli qurumların abadlaşdırma xidmətləri üzrə keçirdiyi satınalmaların qalibi olan “BRİC SERVİS-22” (VÖEN: 2007183841) MMC-nin qanuni təsilçisi olub. Hazırda MMC-nin 3277.28 manat vergi borcu var.
5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyasının içməli suyun alınmasına 2023-cü ildə ayırdığı vəsaitə nəzər salaq.
Sanatoriya tərəfindən 3.000 ton içməli suyun daşınma xidməti üzrə “VİNEKS-22” MMC ilə 9.000 manat dəyərində satınalma müqaviləsi bağlanması portalda 15.07.2023-cü ildə dərc edilib. Müsabiqənin başlanma tarixi 12.07.2023-cü il, bitmə tarixi 30.12.2023-cü ilə müəyyən edilib.
Dövlət Vergi Xidmətinin məlumatlarında “VİNEKS-22” (VÖEN:1703234921) Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 16.02.2022-cü il tarixdə Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsində dövlət qeydiyyatına alındığı göstərilir. Reyestr məlumatlarında nizamnamə kapitalı 10 manat olan MMC-nin hüquqi ünvanının, BAKI ŞƏHƏRİ SƏBAİL RAYONU, Q.ABBASOV, ev 29, qanuni təmsilçisi kimi isə Hifzullo Sulaimonov qeyd olunub. Hazırda MMC-nin 4258.96 manat vergi borcu var.
Sanatoriya tərəfindən 8.250 ton içməli suyun alınması üzrə “OPPONENT-2019” MMC ilə 28.957,5 manat dəyərində satınalma müqaviləsinin bağlanması portalda 14.03.2023-cü ildə dərc edilib. Müsabiqənin başlanma tarixi 10.03.2023-cü il, bitmə tarixi 30.12.2023-cü ilə müəyyən edilib. Bundan əlavə Sanatoriya ilə sözügedən MMC arasında bir müqavilə də çirkab mayelərin daşınması üzrə bağlanılıb. 14.03.2023-c ildə dərc edilmiş məlumatda müqavilənin dəyərinin 13.590 manat olduğu göstərilir.
Göründüyü kimi Uşaq Vərəm Sanatoriyası 2023-cü ildə içməli suyun alınmasına iki dəfə satınalma keçirib və ayrı ayrı MMC-lərlə ümumi dəyəri 37 957 manat olan iki müqavilə bağlayıb.
Dövlət Vergi Xidmətinin məlumatlarında “OPPONENT-2019” (VÖEN:1102154081) Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 18.11.2019-cu il tarixdə Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsində dövlət qeydiyyatına alındığı göstərilir. Reyestr məlumatlarında nizamnamə kapitalı 5 manat olan MMC-nin hüquqi ünvanının, BAKI ŞƏHƏRİ QARADAĞ RAYONU, MÜŞFİQABAD ŞTQ, , ev 9, m. 56, qanuni təmsilçisi kimi isə Allahverdiyev Ruhin Səxavət oğlu qeyd olunub. Hazırda MMC-nin 1041.31 manat vergi borcu var. Mediada yayılan məlumatlarda əslən Cəbrayıl rayonundan olan Allahverdiyev Ruhinin Biləsuvar rayonunda məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbədə qeydiyyatda olması və adına xeyli sayda MMC-lərin rəsmiləşdirildiyi və bu MMC-lərin dövlət satınalmalarında “otkad” məqsədlərlə istifadə edildiyi deyilir.
Göründüyü kimi 5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyası son iki ildə içməli suyun alınmasına ümumi olaraq 97 158 manat xərcləyib. O da açıq görsənir ki, Vərəm Sanatoriyasının müqavilə bağladığı MMC-lərin heç biri Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 30 dekabr 2023-cü il tarixli 494 nömrəli Qərarı ilə müəyyən edilmiş təchizatçıların satınalma müqaviləsinin icrası üçün müvafiq sahədə peşəkarlığının, təcrübəsinin, maliyyə imkanlarının və ödəmə qabiliyyətinin olması tələblərinə uyğunluğunun qiymətləndirilməsi meyarlarına cavab vermir. Belə MMC-lər çox vaxt kağız üzərində yaradılır və bir-iki müqavilə bağlayıb maliyyə əməliyyatları apardıqdan sonra ya ləğv edilir, ya da bir kənara atılır.
Qeyd edək ki, 5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyasının direktoru Cavadova Ruhəngiz Kamil qızıdır. Onun adı dövlət qurumlarının keçirdiyi tenderlərdə dəfələrlə qalib gələn 35 şirkətin rəhbəri Fəqani Rəhimovun işi ilə bağlı 2024-cü ilin noyabrında elektron mediada yayılan məlumatlarda keçir. Belə ki, onun şirkətləri ətrafında aparılan istintaqla bir neçə vəzifəli şəxsin də qanunsuzluqlarının üstü açılıb. Şirkətlər vasitəsilə dövlət əmlakını mənimsəyən vəzifəli şəxslər müəyyən edilib. Həmin vəzifəli şəxslərdən biri də 5 nömrəli Uşaq Vərəm Sanatoriyasının baş həkimi Ruhəngiz Cavadova olub və məlumata görə Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən adları çəkilən vəzifəlilərin hamısına vurduqları ziyan qəpiyinə kimi ödətdirilib.